Leden je měsíc plný ledu

01.02.2024

Nyní na začátku února už můžeme cítit, jak jaro pomaloučku vystrkuje růžky. Před měsícem byla však příroda uspána vrstvou neprostupného ledu - a tak to má přeci v lednu být! :)

V prvním povánočním týdnu jsme se připravovali na návštěvu Tří králů a s nimi spojený pomyslný konec Vánoc.

"Tři králové se chtěli nově narozenému králi poklonit a přinést mu vzácné dary, proto se tehdy vydali na cestu do Betléma. Správný směr jim ukazovala zářivá hvězda na nebi. Králové nesli Ježíškovi cenné dary – zlato, kadidlo a myrhu."

Zlato, kadidlo a myrha - nádherné a vzácné dary, jeden krásný a jasný a další dva úžasně voňavé. To nás s dětmi inspirovalo, abychom prozkoumávali, co je kolem nás také úžasně voňavé, co je krásné, jasné, co je hrubé nebo mokré - užívali jsme si svět kolem nás všemi smysly! Hráli jsme třeba čichací hry: čichali jsme k esenciálním olejíčkům, zkoušeli si zapamatovat jejich přibližné názvy a poté je znovu poznávat. Nebo jsme jednomu kamarádovi zavázali oči a poté na něj volali z různých koutů naší louky, aby rozpoznal, kudy za námi má jít podle hlasu (nebojte, měl s sebou vždy dalšího parťáka, který mu odstraňoval překážky z cesty :) ). 

Druhý lednový týden opravdu dostál názvu měsíce, ve kterém se nacházel. Mráz byl opravdu tuhý a každá tlapka a nožka by se nejraději schovala někam do teplíčka. My jsme však mrazivou nadílku využili k přírodnímu tvoření ledových ozdob. Zábava při klouzání na ledu a okukování třpytivé jinovatky nechyběla! 

S ledem a mrazem souvisí Voda, kterou jsme v tomto týdnu oslavovali v rámci Slovanského svátku Vodkořes. Voda sbíraná na začátku ledna byla Slovany považována za Živou vodu. Čerpala pro nemocné nebo se do ní namáčela plátna do čistého sněhu. V tuto dobu má dle Slovanů voda magickou sílu a proto také vzniklo rčení: ,,Buď zdráv jako Voda!"