Únorový Imbolc, zpět o skoro 250 miliónů let a Masopustní veselí
Únor
Únor jsme s dětmi v Prokopáčku přivítali slavením Imbolcu, což je keltský svátek, který oslavuje ukončení zimní temnoty a příchod životodárné energie jara. Kelti tento svátek spojují s příchodem panenské bohyně Brigit, o které se říká, že odešla do podsvětí, aby jím putovala, dokud neobjeví potřebný lék – pampelišku. Symbolem Imbolcu je právě Brigitin kříž, který má prý ochrannou moc. Společně s dětmi jsme si Brigitiny kříže vyrobili ze suché trávy, kterou jsme nasbírali na naší svačinové louce. Na zahrádce jsme si udělali oheň, který je také neoddělitelnou součástí tohoto magického svátku. Povídali jsme si také o u nás známějších Hromnicích, které jsou předzvěstí příchodu jarních dnů, a hlavně jarního světla. Na přivítání jarního světla jsme si vyrobili voňavé svíčky – hromničky.
V únoru jsme se věnovali také dinosaurům, protože jsme zjistili, že mezi dětmi v Prokopáčku máme skutečně velké odborníky na dinosaury. Vydali jsme se tedy na 2-týdenní výpravu do pravěku a dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých věcí o těchto fascinujících tvorech. Vyrobili jsme si vlastní dinosauří encyklopedie, s dinosauřími postavičkami jsme si zahráli stínové divadlo a dinosauří stíny jsme také obkreslovali na papír. Zahráli jsme si na paleontology a vykopali jsme spoustu zajímavých dinosauřích kostí a zubů. Jako památku na toto poučné, a hlavně zábavné téma si děti vyrobily dinosauří odznaky, a to v naší oblíbené dílně na Smíchovské náplavce – v DOKu 16. Děti si tam opět procvičily své kutilské schopnosti a popustili uzdu své fantazii při výrobě různých zajímavých předmětů ze dřeva a jiných přírodních materiálů.
Dinosaurus běhal rychle
a občas se choval vztekle.
Velké tlapy, zuby měl,
těmi on se chlubit chtěl.
Větší byl než slon,
lovu král a šampión.
Ve středu 22. 2. jsme na naší zahrádce zažili krásnou Masopustní veselici, na které jsme se do sytosti poveselili nejenom s dětmi z Prokopáčku, ale i s jejich rodiči a sourozenci. S dětmi jsme před slavností společně vyrobili jednu velkou masku medvěda a své menší masky si děti přivezly z domu – a že to tedy byly úžasné masky! Užili jsme si i parádní maškarní bál se živou muzikou v podání naší talentované průvodkyně Barušky za doprovodu našich talentovaných maminek a tatínků. Jak se to o Masopustu patří, dopřáli jsme si také pořádné hody s výbornými (dětmi vyrobenými) koblížky, které sice vypadali spíš jako palačinky, ale byly vskutku fantastické! Jako celá slavnost..
Drž mě, drž mě, drž mě, pusť, (držíme se v kruhu za ruce, na pusť se pustíme)
máme tady masopust. (rytmicky tleskáme)
My se maškar nebojíme, (otáčíme dlaněmi a hlavou do stran)
my se s nimi roztočíme. (točíme se dokola)
točíme se, točíme se, stát. (točíme na druhou stranu, na stát zastavíme)
na co si dnes budeme hrát?
(sedneme si na zem do tureckého sedu)
Fotogalerie
K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce
Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.
Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.
Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et.